Kategorie: Wszystkie | O Bollywood
RSS
wtorek, 03 grudnia 2013

Chcę, aby ludzie choć na chwilę zapomnieli o swoich troskach. Chcę przenieść ich do krainy marzeń, w której nie ma ubóstwa, nie ma żebraków, gdzie los jest łaskawy, a bóg troskliwie opiekuje się swoim stadkiem.

          ~Manmohan Desai, jeden z najbardziej popularnych reżyserów Bollywoodu lat 70tych                                                                                                             

Gdy słyszymy słowo ,,Bollywood'', od razu w naszej głowie pojawiają się skojarzenia związane z kolorowymi produkcjami pełnymi ujęć w egzotycznych sceneriach, wspaniałą muzyką i imponującymi układami tanecznymi wykonywanymi przez piękne kobiety i przystojnych mężczyzn w barwnych strojach. Ale czy czym tak na prawdę jest Bollywood? 

Bollywood jest jednym z indyjskich przemysłów filmowych. Jego nazwa wywodzi się z połączenia dwóch nazw: Bombaju (dzisiejszego Mumbaju, który jest lokalizacją przemysłu Bollywood) i Hollywood - centrum światowego przemysłu filmowego. Słowa tego użyto po raz pierwszy w latach 70, w prasie. Jednak początki indyjskiej kinematografii sięgają znacznie wcześniej. Już w 1913 r. powstał pierwszy w historii indyjskiej kinematografii film niemy ,,Raja Harishchandra''. Później w 1931r. wyprodukowano ,,Alam Ara'' - pierwszy indyjski film dźwiękowy, który okazał się przełomem w historii kina hindustani. Od tego czasu liczba kręconych filmów rocznie wzrastała z roku na rok.      

Dziś możemy cieszyć nie tylko oczy, ale też uszy i serce filmami Masala - produkcjami będącymi mieszanką wielu stylów: od melodramatu, poprzez akcję i romans, aż do komedii, przeszywanymi kilkoma scenami musicalowymi, czyli tańcami i śpiewami. Do tego dziś przywiązuje się więcej uwagi do ciekawej fabuły oraz do obecności w obsadzie chociaż jednego nazwiska o statusie prawdziwej gwiazdy. To wszystko decyduje o popularności danego filmu.            

 

O muzyce i tańcu w Bollywood      

Jak już wcześniej wspomniałam, muzyka i taniec przesądza o sukcesie produkcji, dlatego też większość aktorów to świetni tancerze, jednak nie wszyscy mogą pochwalić się talentem wokalnym. Dlatego też piosenki, które słyszymy w ,,bollywoodzkich''* hitach nagrywane są przez zawodowych piosenkarzy i przy kręceniu scen tanecznych puszczane z playbacku. Sprytne :P


Najbardziej znane piosenkarki playbacku:

Lata Mangeshkar
Asha Bhosle
Kalpana
Sadhana Sargam
Poornima
Alka Yagnik
Sujatha
Kavita Krishnamurthy
Shipla Rao
Vasundhara Das
Shreya Ghoshal
Sunidhi Chauhan
Richa Sharma

 

Najbardziej znani piosenkarze playbacku:

Udit Narayan
Abhijeet
Mukesh
Mohammed Rafi
Vinod Rathod
Kishore Kumar
Kumar Sanu
Sonu Nigam
Rahat Fateh Ali Khan
Shaan
K.K

 

Taniec

Układy taneczne z filmów opierają się na klasycznych tańcach indyjskich i ludowych. W nowszych produkcjach indyjskie tańce tworzą mieszankę ze stylami zachodnimi.

I jak to już z indyjskich produkcji znamy, główni bohaterowie, czyli bohaterka i bohater, najczęściej para zakochanych :) tańczą w asyście tancerzy drugoplanowych, najczęściej tej samej płci co aktor pierwszoplanowy. Sceny taneczne najczęściej kręcone są na łonie natury (np. w ogrodach pod Majsurem), w otoczeniu pięknych budowli lub w pełnych przepychu salach.

 

Bollywood: fakty i mity


Fakty

Nazwa ,,Bollywood'' powstała w latach 70 z połączenia słów ,,Bombaj'' i ,,Hollywood''.

W większości filmów pojawiają się piosenki w ilości od sześciu do dziesięciu. (Rekordziści to pierwszy film dźwiękowy ,,Alam Ara''(1931r.), który zawierał 20 piosenek, ,,Indrasabha''(1956r.) - około 59 piosenek i ,,Shirin Farhad''(1956r.) - 42.)

Aktorzy tylko udają śpiew, piosenki nagrywają zawodowi piosenkarze. (Jednak zdarzają się wyjątki. Aamir Khan zaśpiewał w ,,Ghulam'', Amitabh Bachchan w ,,Czasem słońce, czasem deszcz'', a Shahrukh Khan w ,,Don'')

Filmy indyjskie nie trafia na ekran jeżeli wcześniej nie zezwoli na to specjalna komisja. W produkcjach obowiązuje cenzura. Dla tego wszystkie filmy są oznaczone odpowiednimi literami:
U - film dla całej publiczności
A - filmy tylko dla dorosłych

Przeciętny film trwa trzy godziny i wyświetlany jest z krótką przerwą w połowie seansu.

Filmy kręcone są w hindi, urzędowym języku obowiązującym w całym kraju.


Mity

W Bombaju powstaje 1000 filmów rocznie.
(Pomyłka, którą często powielamy, mówiąc że w Bollywood produkuje się tyle filmów. Pozwolę sobie trochę sprostować, 1000 filmów rocznie produkuje się w całych Indiach. W tym kraju poza Bollywood funkcjonują też inne przemysły filmowe, np. Kollywood, Mollywood, Tollywood, Marathi itp. Słyszałam też coś o Pundźwood czy Lollywood, ale pewności nie mam. Mówiąc o ilości filmów produkowanych w skali roku bierze się pod uwagę te wszystkie przemysły.)

Wszystkie filmy są o miłości.
(Nie jest to prawda, bo w Bollywood oprócz musicalowych komedii romantycznych kręci się liczne thrillery, kryminały, dramaty, filmy sportowe, przygodowe, science-fiction.

Hinduskim aktorom nie wolno się całować.
(W Bollywood unika się pocałunków, ale nie zakazuje.)

W filmach tańczą tylko kobiety ubrane w sari.
(Oczywiście sari to taki ludowy strój w Indiach, ale pomyślmy, jak można do imprezowej muzyki tańczyć w sari?)

Filmów bez piosenek w ogóle nie ma.

We wszystkich filmach gra super gwiazdor Shah Rukh Khan.
(Shah Rukh Khan zagrał tylko w ponad 60 filmach.)

 

 

*kochani amatorzy i fani Bollywood, nigdy, przenigdy nie używajcie takiego słowa, według znawców języka polskiego i gramatyki jest to niepoprawne określenie, jeżeli jednak już musicie koniecznie go użyć, piszcie go w cudzysłowie (,,bollywoodzki'')

No to tyle na dziś :)

piątek, 29 listopada 2013

Hej, jestem Aga, jestem amatorką Bollywood... i właśnie o tym będę pisać...
Mam nadzieję, że was nie zanudzę :D

22:36, anjaani
Link Dodaj komentarz »